hcv.mine.pl - Forum o tematyce HCV i HBV Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Ryzyko zarażenia - kilka pytań
Marcin87

Wysłany: 2016-06-01, 00:56   Ryzyko zarażenia - kilka pytań

Witajcie,

O HCV, że istnieje coś takiego, dowiedziałem się niedawno. Sporo poczytałem, żeby poszerzyć wiedzę na ten temat. Nurtują mnie jednak 3 sytuacje, a właściwie ryzyko zarażenia. Przedstawię poniżej.
1. Bójka, rozcięty mój łuk brwiowy, napastnikowi chyba nic się nie stało. Od razu było szycie także pewnie rana została odkażona.
2. Zostałem poczęstowany papierosem, od gościa z którym normalnie na co dzień nie utrzymuję kontaktu. Później się dowiedziałem, że ma HCV. Czy jest możliwość zarażenia jeśli np miał jakaś ranę na palcu i dotknął filtrów od papierosów w paczce? Nie pamiętam, czy miałem jakieś rany w ustach to było jakiś czas temu.
3. Ostatnie już pytanie. Pożyczyłem śrubokręt od kumpla który ma sporo tatuaży (czyli teoretycznie może być nosicielem). Przejechałem sobie przypadkowo po palcu. Rana na jakieś 0,5 cm. Krew lała się obficie. Nie tamowałem krwawienia ranę opłukałem wodą z mydłem i przepłukałem wodą utlenioną. Czy takie postępowanie jest właściwe?

Czy w którejś sytuacji mogło dojść do zakażenia? Mam nadzieje, że nie nadwerężyłem Waszej cierpliwości moimi pytaniami. Zawsze jest dobrze się dowiedzieć odnośnie jakiś życiowych sytuacji oraz możliwych dróg przenoszenia.

xbeatax 

Pomogła: 4 razy
Wysłany: 2016-06-01, 01:15   

Ale się uśmiałam czytając Twoje pytania :).

Krew zdrowego plus krew chorego = być może zdrowy się zarazi.

Jeśli chodzi o zabicie wirusa, to gdyby woda z mydłem plus woda utleniona pomagała to choroba byłaby wyleczalna zanim się rozwinęła i ludzie nie musieliby się leczyć chemią.

Marcin87

Wysłany: 2016-06-01, 09:01   

Nie spodziewałem się tak szybkiej odpowiedzi :). Cieszę się, że mogłem poprawić Ci humor. Czyli rozumiem, że zagrożenia nie było w tych sytuacjach tak?
Co do dalszej części, czyta się różne publikacje i niektóre znacząco różnią się jeśli chodzi o drogi przenoszenia, długość życia poza organizmem itp. Gdzieś spotkałem się nawet z opinia, że uszkodzona skóra też chroni przez zakażeniem. Stąd też moje pytania.

xbeatax 

Wysłany: 2016-06-01, 16:27   

Ja po prostu nie umiem Ci powiedzieć kiedy dokładnie człowiek się zarazi. :) Bo jeden może się zarazić w takiej sytuacji, a drugi w identycznej już nie. Na pewno ryzyko jest gdy zostanie naruszona tkanka jednego i drugiego człowieka i one się zetknął. Duże ryzyko jest, gdy zetknie się krew chorego z krwią zdrowego.
Nie wiem też, czy ktoś w 100% wie, ile żyje wirus poza organizmem człowieka.
Większość z nas to chorzy zarażeni przez służbę zdrowia - zabiegi w tym stomatologiczne, czy przetaczanie krwi, pobieranie krwi. Nie znam nikogo kto zaraził się przez współżycie, ale być może są i tacy - np. współżycie w czasie menstruacji. Pewnie można się zarazić u kosmetyczki - krew na cążkach, pilniku jednego człowieka przenoszona do rany drugiego człowieka.
Nie rozmyślaj nad tym zbyt wiele :).

Marcin87

Wysłany: 2016-06-20, 12:47   

Dzięki za wyczerpujące informacje. Mam jeszcze pytanie. Wiadomo, że wirusy nie rozprzestrzeniają się przez pokarm (HBV i HCV). Co jeśli żywność miała kontakt z krwią? Co jeśli "konsument" będzie miał np odsłonięte szyjki zębowe i zje taki posiłek (wszędzie mówi się tylko o poranionych dziąsłach, jako wrotach do infekcji)? Nigdzie taka ewentualność nie została omówiona i nie znalazłem odpowiedzi.I jeszcze jedno, czy popękana skóra na spodzie dłoni, może być stanowić wrota do infekcji?

xbeatax 

Wysłany: 2016-06-22, 00:51   

Proponuję, abyś przeszedł z tą listą pytań do lekarza zakaźnika.

Marcin87

Wysłany: 2016-08-24, 15:06   

Spotkałem się z teorią, że rozwalenie komara, który wypił cudzą krew (załóżmy że zakażoną) może stanowić ryzyko transmisji zakażenia, w przypadku kiedy będzie miał styczność z raną, uszkodzoną skóra itp. Czy spotkaliście się z podobną interpretacją? Podobno do zakażenia HCV potrzeba 0,1 ml (dr n. med. Ernest Kuchar), a komar wypija podobno 0,001-0,01 ml krwi. Jakie jest Wasze zdanie? Czy nie jest to za małą ilość krwi do zakażenia?

Dodam ciekawy link, w którym wg. najnowszych badan komary MOGĄ przenosić HCV:
mosquitoes-may-spread-hepatitis-c

oraz interpretację sprzed 2 lat:
dr n. med. E. Kuchar

Marcin87

Wysłany: 2016-11-03, 13:46   

Może na to pytanie ktoś mi odpowie :). Byłem u dentysty na zabiegu piaskowania. Lekarce wypadł z ręki pojemniczek na piasek. Podniosła go (maja rękawiczki), czymś psikała (jakiś preparat w sprayu, wycierała ręcznikiem papierowym) i poszła za mnie przygotowywać narzędzie. Nie słyszałem żeby zdejmowała rękawiczki. Czy jest jakieś ryzyko zakażenia? Gabinet taki jeden z lepszych ogólnie naprawdę czysto. Czy są środki o tak krótkim czasie działania (np 30s albo minuta i zabija HCV)? Czy jest to możliwe, że lekarka tymi rękawiczkami którymi podniosła narzędzie z podłogi i odkażała dokonywała później zabiegu? Czy taki preparat jest np bardzo toksyczny i na pewno nie pozwoliła by sobie na takie zachowanie? Liczę na odpowiedzi. Dzięki

prxy 

Wysłany: 2016-11-11, 18:26   

Witaj

Jestem chora od wielu lat - Mieszkam z córkami i mężem. Żyłam bez świadomości posiadania wirusa przez długi czas, wiele razy się czymś zacięłam albo córka używała mojej szczotki do włosów, pilniczka do paznokci (o boże) itd. Po tym jak się dowiedziałam, że jestem chora, każdy domownik się przebadał - wynik - wszyscy zdrowi oprócz mnie - wniosek - zarazić się nie jest wcale łatwo :)

Odpowiedz do tematu