hcv.mine.pl - Forum o tematyce HCV i HBV Strona Główna


 
   
 
Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
program eliminacji WZW C w Polsce
myszata 


Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 20 Lip 2007
Posty: 394
Wysłany: 2015-08-27, 20:03   program eliminacji WZW C w Polsce

Program, który pozwoli wyeliminować epidemię wirusowego zapalania wątroby typu C (WZW C) w Polsce, jest opracowywany przez resort zdrowia we współpracy z krajowym konsultantem ds. chorób zakaźnych dr. hab. Andrzejem Horbanem – podali eksperci.
Poinformowano o tym we wtorek w Warszawie na konferencji prasowej, która odbyła się z okazji przypadającego 28 lipca Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby.
Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki przypomniał, że od 1 lipca obowiązuje w Polsce nowy program lekowy, w ramach którego chorym na WZW C finansowana ma być nowoczesna terapia o bardzo wysokiej, niemal 100 proc. skuteczności i bardzo dobrym profilu bezpieczeństwa.
Zdaniem wiceministra dzięki temu można zacząć myśleć o całkowitym zwalczeniu wirusa HCV w Polsce. „Taki program opracowujemy razem z prof. Horbanem” – podkreślił. Jego celem będzie identyfikacja wszystkich osób, które są chore na WZW C oraz szybkie włączanie u nich skutecznej terapii.
„Planujemy, trochę nieskromnie, że być może w perspektywie 15-20 lat uda nam się w ogóle wyeliminować problem HCV w Polsce. To jest cel ambitny, ale dający się osiągnąć przy tych technologiach, które są dostępne i wzrastającym poziomie nakładów na leczenie” – dodał Radziewicz-Winnicki.
Prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego ocenił, że mogłoby do tego dojść, gdyby – zgodnie z wyliczeniami podanymi w raporcie Instytutu Ochrony Zdrowia z 2015 r. – liczba osób diagnozowanych co roku z WZW C wzrosła do ok. 15 tys. (czyli mniej więcej pięciokrotnie w porównaniu ze stanem obecnym), podobnie liczba leczonych chorych na WZW C powinna zwiększyć się do 15 tys. w roku (aktualnie jest to ok. 3,5 tys. chorych). „Dzięki wdrożeniu nowego programu lekowego mamy szansę do 2030 r. zredukować liczbę zakażonych HCV o niemal 30 proc. To też jest sukces, ale naszym celem jest scenariusz eliminacji zakażeń” – tłumaczył specjalista.
Prof. Waldemar Halota, prezes Polskiej Grupy Ekspertów HCV przypomniał, że w Polsce ok. 230 tys. osób jest przewlekle zakażonych HCV i wymaga leczenia. Jednak zaledwie u ponad 30 tys. osób choroba została zdiagnozowana.
Ekspert zaznaczył, że do ponad 80 proc. zakażeń HCV doszło w placówkach służby zdrowia, w niemal 20 proc. przypadków podczas dożylnego stosowania narkotyków lub podczas zabiegów upiększających (np. wykonywanie tatuaży), w 1 proc. przypadków wirus został przekazany przez ciężarną matkę na dziecko, a w 1 proc. do infekcji doszło podczas stosunku seksualnego.
Prof. Halota podkreślił, że HCV nie bez przyczyny jest nazywany „cichym zabójcą”. Zakażenie rozwija się bowiem przez wiele lat (przeważnie kilkadziesiąt) bezobjawowo lub daje objawy niespecyficzne (np. zmęczenie, apatia, senność), które trudno skojarzyć z chorobą wątroby. Po 20 latach u co piątego chorego rozwija się marskość wątroby. Wśród innych konsekwencji WZW C specjalista wymienił: raka wątrobowokomórkowego, krwotoki, wodobrzusze, encefalopatię.
Konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych dr hab. Andrzej Horban zaznaczył, że nie ma sensu badania całej populacji polskiej pod kątem zakażenia HCV m.in. dlatego, że wiąże się to z ogromnymi kosztami. Dlatego specjaliści proponują, by skupić się na testowaniu osób, które: miały przetoczenie krwi przed rokiem 1992, stosowały lub stosują dożylnie środki odurzające, przebywały w placówkach karnych, były hospitalizowane więcej niż trzy razy w życiu, zgłaszają się do punktów anonimowego testowania w kierunku HIV, mają podwyższone wartości aktywności enzymów z grupy aminotransferaz bądź podejrzewa się u nich występowanie jakiejkolwiek choroby wątroby.
Prof. Flisiak podkreślił, że najnowszy program lekowy, który zaczął obowiązywać od 1 lipca, zabezpiecza potrzeby ok. 85 proc. polskich pacjentów z WZW C. W ramach tego programu chorym zakażonym HCV o genotypie 1 (najczęstszym w Polsce) oraz genotypie 4 finansowana jest terapia tzw. bezinterferonowa określana w skrócie jako 3D. Jej skuteczność wynosi blisko 100 proc. Polska jest jednym z nielicznych krajów w UE, w których terapia ta jest refundowana.
Eksperci przypomnieli, że w naszym kraju około 15 proc. chorych na WZW C jest zakażonych wirusem HCV o genotypie 3. U 75 proc. z nich wyleczenie uzyskuje się z użyciem standardowej terapii (pegylowany interferon i rybawiryna). Obecnie trwają negocjacje nad wprowadzeniem do programu lekowego terapii, która może poprawić efektywność leczenia też w tej grupie chorych. (PAP
_________________
Jeśli chcesz rozśmieszyć Pana Boga opowiedz mu o swoich planach.
 
     
michael28


Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 29
Wysłany: 2016-02-07, 10:47   

W październiku zeszłego roku w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi złożyłem papiery do programu. Kazano mi zadzwonić za tydzień i dowiedzieć się czy zostałem zakwalifikowany... Tak dzwonię do nich od października, i ciągle słyszę, że komisja się jeszcze nie zebrała - a ponoć zbierała się co tydzień. Miła pani powiedziała mi, że komisja nie zebrała się od lipca 2015. Pozostaje mieć nadzieję, że jaśnie panie i panowie z komisji raczą zebrać się i podjąć jakże trudną decyzję zanim się przekręcę.
 
     
xbeatax 


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 419
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-02-07, 21:45   

A nie możesz poszukać innego szpitala, przychodni chorób zakaxnych?
 
     
michael28


Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 29
Wysłany: 2016-02-10, 22:29   

No ale jak już teraz złożyłem papiery do programu ? Nie kolidowałoby to ?
 
     
xbeatax 


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 419
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-02-12, 02:23   

Niezbyt rozumiem o jakich papierach mówisz. Ja zgłosiłam się do dwóch poradni, złożyłam wyniki badań zostałam wpisana na listę oczekujących i w jednej już się doczekałam leczenia, a w drugiej nadal jestem na liście oczekujących.
 
     
michael28


Dołączył: 28 Sty 2014
Posty: 29
Wysłany: 2016-02-22, 20:27   

Jakiś czas temu miałem wykonywane badania w szpitalu. Lekarz który wykonywał w szpitalu biopsje, jednocześnie skompletował wszystkie papiery, które miałem zanieść do gabinetu celem zapisania się do programu. Na dzień dzisiejszy sprawa wygląda tak, że zebrała się komisja i coś wydawałoby się poszło do przodu, ale ja jak na razie nie załapałem się do leczenia.
 
     
xbeatax 


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 13 Lip 2013
Posty: 419
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-02-23, 21:57   

Nadal nie widzę problemu. Ja jestem wpisana oficjalnie na listę tu gdzie mieszkam i nadal czekam w kolejce, a w wybranej przeze mnie przychodni już jestem po kuracji.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.

Skup, sprzedaż palet - Tynki, wylewki maszynowe - Psychoterapia, Psycholog Kraków