hcv.mine.pl - Forum o tematyce HCV i HBV Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
interpretacja biopsji
maniekJP2

Wysłany: 2014-11-28, 20:23   interpretacja biopsji

Hcv genotyp 4. Wynik biopsji i jej opis : Diagnostyczny materiał z grubo igłowej biopsji wątroby, zawiera hepatocyty o wyglądzie roślinnym, pojedyncze uległe stluszczeniu grubo kropelkowemu, bez ewidentnych oznak cholestazy, z cechami zwyrodnienia glikogenowego niektórych jąder hepatocytyów, w przestrzeniach wrotnych i srodzrazikowych umiarkowanie nasilona, martwica kesowa o średnim nasileniu. Wloknienie wrotne i okolowrotne z tworzeniem pojedynczych przeseł wloknistych. Obraz histologiczny może odpowiadać rozpoznaniu hepatitis chronica C (G3, S2). To już marskość ? Pomóżcie

xbeatax 

Pomogła: 4 razy
Wysłany: 2014-11-28, 23:50   

Genotyp 4 zdaje się tak samo problemowy do leczenia jak 1 :), a co do reszty to mnie się wydaje, że pasuje do F3, ale najlepiej jakbyś zapytał lekarza.
Marskość to F4.

ferdynand

Wysłany: 2014-11-29, 11:27   

S = staging = stadium = F = fibrosing = włóknienie
G = grading = nasilenie = A = activity = aktywność zapalna

Można w uproszczeniu powiedzieć, że włóknienie (S, F) obrazuje, jakie spustoszenie w wątrobie zdążył poczynić stan zapalny, który zapewne trwał latami.
Natomiast aktywność zapalna (G, A) mówi, jak intensywny jest stan zapalny dziś.

W skali METAVIR zarówno włóknienie jak i aktywność zapalną ocenia się w skali od 0 punktów do 4 punktów.
Marskość występuje przy najbardziej zaawansowanym stadium włóknienia – F4.

S2 = F2, czyli do marskości jeszcze bardzo, bardzo daleko.

G3 = A3 oznacza, że stan zapalny jest aktualnie dość nasilony, więc nie ma co odwlekać próby zatrzymania go, czyli leczenia przeciwwirusowego.

Ala72

Wysłany: 2014-12-11, 18:42   

Witam,

Bardzo serdecznie prosze o pomoc, opinię. Wczoraj odbyłam badanie fibroscan. Wyniki: Median 10, IQR/med 15%. Jestem po skutecznym leczeniu C. Bardzo sie denrwuję. Czy mozecie pomóc w interpretacji, opinii.

Bardzo dziekuję.

ferdynand

Wysłany: 2014-12-11, 23:08   

Jeśli masz napisane Median 10 kPa, to najczęściej oznacza zaawansowane F2 (2. stopień włóknienia w skali od 0 do 4). Najczęściej.
Jaki miałaś poprzedni wynik i kiedy?
PS
Czy możesz zdradzić, czym i dlaczego się denerwujesz? Skoro leczenie zakończyło się sukcesem, to włóknienie będzie ustępować. Powoli, bardzo powoli, ale ustępuje. Natomiast nie ustąpi, jeśli popijasz. Może tym się denerwujesz?

Ala72

Wysłany: 2014-12-11, 23:33   

Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź. Po kolei: Biopsja10 lat temu pokazywała 2->3. Było stluszczenie ok 10%. Wirus z genotypem 3a ustąpił na trwale po 6 miesiacach kuracji. Moze to dziwne ale nikt mi nie uswiadomil po leczeniu wysokiej koniecznosci dbania o wątrobę. Zapomnij mowiono i zyj normalnie. Fibroscan zrobilam z wlasnej inicjatywy bo zaczely sie klopoty innej natury z lipidami i nadwaga. Pani wczoraj wspomniala o f3. Czym sie denerwuje? Tym ze proces moze postepowac naturalnie az dojdzie do marskosci. Dlaczego? Stluszczenie chociażby. .. a tutaj malutkie dziecko i malo sily po stoczonej walce z hcv. Prosze bardzo o wyjasnienia i podzielenie sie opinia. Dziękuję

Ala72

Wysłany: 2014-12-11, 23:38   

Ps. Czy wloknienie naprawdę może sie cofac? W kwestii alkoholu to sporadycznie ale bywał choć w ilościach do 3 kieliszków wina :) żadnego codziennie. Nawet tygodnie bez :)

ferdynand

Wysłany: 2014-12-11, 23:58   

Stłuszczenie może trochę popsuć mój poprzedni wywód. Zasada jest taka, że jeśli nie ma innych chorób wątroby poza HCV, to po wyeliminowaniu wirusa włóknienie cofa się. Nawet marskość potrafi się cofnąć, choć niezbyt często. Nie jest to, niestety, proces szybki. Na wycofanie włóknienia trzeba cierpliwie zaczekać.
Na stłuszczenie jeszcze nie wymyślono lekarstwa. Pozostaje więc ratować się dietą, czyli ograniczeniem węglowodanów.
U ciebie najprawdopodobniej (każdy wniosek wyciągnięty na podstawie fibroscanu należy poprzedzić tym słowem) włóknienie nie postępuje. Biopsja wykazywała F2-3, fibroscan także pokazał F2-3, ale takie na granicy F2.

Ala72

Wysłany: 2014-12-12, 00:33   

Serdecznie C dziękuję. To bardzo ważne dla mnie informacje. Tak wczoraj dopiero mi wyjaśniono ze dieta w moim przypadku to kluczowa kwestia. Tak zrobię zmiana nawyków i wysiłek fizyczny. Czy byłbyś uprzejmy podesłać mi trochę linkow i inf o niealkoholowym stluszczeniu? Nie mozna zatrzymac procesu i wyleczyc tego schorzenia?

ferdynand

Wysłany: 2014-12-12, 09:40   

http://www.mp.pl/gastrolo...w.html?id=80328

ferdynand

Wysłany: 2014-12-12, 10:20   

Jeszcze doprecyzuję, jak można interpretować wynik badania elastyczności wątroby fibroscanem. 10 kPa w ok. 40% wypadków oznacza F2, w ok. 30% wypadków F3, a w ok. 15% wypadków F1. Dlatego interpretację wyników fibroscanu należy poprzedzać słowem „najprawdopodobniej”.

xbeatax 

Wysłany: 2014-12-12, 11:20   

Ala a z tarczycą u Ciebie wszystko w porządku? Pytam, bo czasami niedoczynność spowodowana leczeniem HCV może powodować nadwagę, a zatem i może powodować stłuszczenie wątroby.

Ala72

Wysłany: 2014-12-12, 11:21   

Dziękuję. Skro istnieje taka rozbieżność w wynikach i kwalifikacji do grupy to czy rzeczywiście mamy mozliwosc uscislenia tegi wyniku? Biopsja? Inne badania? Wyniki poszczególnych pomiarow wahaly sie od 7 do 11.

Ala72

Wysłany: 2014-12-12, 11:23   

Interferon zostawil mi niedoczynnosc. Jednak lecze i trzymam tsh pod kontrola. Czy cos jeszcze powinnam zrobic?

xbeatax 

Wysłany: 2014-12-12, 11:30   

Dbać o siebie i żyj :).
Przydałby Ci się ktoś, kto pod kątem Ciebie i Twoich skłonności, chorób umiałby Ci ułożyć dietę. Dodatkowo gimnastyka, ruch, ale nie w nadmiarze, tylko systematycznie i powoli, powoli powinna być poprawa, a przynajmniej nie powinno być gorzej.

Odpowiedz do tematu