hcv.mine.pl - Forum o tematyce HCV i HBV Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Bóle stawów, mięsni, kości przy wzw C
agata_hcv 

Wysłany: 2011-10-13, 22:12   Bóle stawów, mięsni, kości przy wzw C

Witam wszystkich.
Mam na imie Agata i chcialam uzyskać od Was pomoc, może rade, bo mam problem. Mianowicie od ponad 7 lat mam wzw C. I wiem,ze choroba ta moze powodować bóle mięśni, osłabienie itd. Od jakis 4 miesiecy zaczęłam miec dziwne, dosc mocne bole i tak naprawde nie wiem czego. Bo to jakby bol w stawach,więzadłach,mięsniach. Mam tak,ze bola mnie np.cale paliczki, kostki od stop, nadgarstki i w ogole inne miejsca, gdzie stykaja sie kosci. Zaczynaja bolec najbardziej wieczorami, ale w ciagu dnia tez bola i w ogole niewiadomo skad sie biora. A sa bardzo uciazliwe i do tego te miejsca bolace, zauwazylam,ze puchna. Bylam u reumatologa i nie stwierdzil choroby. Mam wrazenie,ze nasilaja sie tez te bole, gdy jest zimno. A wiem,ze watroba ogolnie zimna nie lubi. Nie mam pojecia co to moze byc i gdzie szukac pomocy. Czy ktoś z Was przy wzw mial podobne objawy. Czy myslicie, ze to faktycznie moze powodowac watroba?
Jesli macie jakies pomysly, to piszcie wszystko. Prosze Was o pomoc :(.

ButterflyEffect 

Pomogła: 19 razy
Wysłany: 2011-10-14, 11:57   

Może to być od wątroby, ale warto się też udać do reumatologa.

mayones23 

Wysłany: 2011-10-14, 12:15   

agata_hcv napisał/a:
Bylam u reumatologa i nie stwierdzil choroby.

ferdynand

Wysłany: 2011-10-14, 12:34   

> Bylam u reumatologa i nie stwierdzil choroby. Mam wrazenie,ze nasilaja sie tez te bole, gdy jest zimno.

Zimno kojarzy mi się z krioglobulinemią. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest chyba leczenie przeciwwirusowe HCV.

Przypomniał mi się dobry artykuł na ten temat
„Nowe wykładniki autoagresji wobec ślinianek i stawów u osób zakażonych HCV”:
www.pzh.gov.pl/oldpage/pr...59-2/592_34.pdf

A w nim m.in.:
Większość chorych w badanej grupie, dobranej pod kątem występowania bólów mięśni i stawów, stanowiły kobiety. Nie jest to przypadek – autoimmunizacja występuje częściej u kobiet. Zwraca uwagę, że u większości pacjentów występowało kilka objawów takich jak bóle stawów, suchość śluzówek, zmiany skórne i nefropatia jednocześnie. Większość tych objawów ma etiologię immunologiczną. Pośrednio może to przemawiać za tym, że nieprawidłowości immunologiczne w zakażeniu HCV zależą od predyspozycji genetycznych danego pacjenta, a nie cech wirusa. (...)

U części pacjentów, u których występowała przejściowa eliminacja HCV-RNA, podczas leczenia zmniejszały się dolegliwości ze strony stawów. Dobre efekty stosowania interferonu alfa w leczeniu pacjentów z zaburzeniami immunologicznymi w przebiegu zakażenia HCV dodatkowo potwierdzają rolę wirusa w ich powstawaniu. Sam interferon teoretycznie mógłby stymulować patologiczne zjawiska immunologiczne, więc fakt, że wywiera pozytywny wpływ na objawy krioglobulinemii sugeruje, że gra tu rolę jego działanie przeciwwirusowe. (...)

1. Bóle stawów i artiopatie w zakażeniu HCV, pomimo częstego występowania RF IgM i obrazu klinicznego zbliżonego do reumatoidalnego zapalenia stawów, wynikają z odmiennych mechanizmów. Mogą być one związane z występowaniem krioglobulinemi i/lub krążących kompleksów immunologicznych.
2. Przeciwciała przeciwko filagrynie, które są bardziej specyficzne dla rematoidalnego zapalenia stawów, w zakażeniu HCV występują rzadko – w różnicowaniu artropatii powinno się wykonać ich oznaczenie.

ButterflyEffect 

Wysłany: 2011-10-14, 12:40   

mayones23 napisał/a:
agata_hcv napisał/a:
Bylam u reumatologa i nie stwierdzil choroby.
A sorry, nie doczytałam.

agata_hcv 

Wysłany: 2011-10-14, 18:39   

Dzieki za odpowiedzi. A mam pytanie do Ciebie Ferdynand. Czy uwazasz w takim razie,ze jedynie interferon mi moze pomoc na te bole? No bo przeciez innego leczenia HCV nie ma. No ja raz juz leczona bylam, ale leczenie przerwano i to bylo dawno.I co smieszne. przy leczeniu nie czulam sie dobrze, bolaly mnie miesnie, ale to jak w grypie. nie tak jak teraz. A teraz..no prawdopodobnie bede w przyszlym roku znow leczona. A wiesz moze jakie badanie mozna wykonac na ta krioglobulinemie? Myslisz, ze moge to miec? W sumei nigdy anwet o tym nie slyszalam, ale ciekawe bylo jak o tym czytalam, zaden lekarz tez mi nie podsunal nawet tego na mysl..heh.

ButterflyEffect 

Wysłany: 2011-10-14, 19:35   

agata_hcv napisał/a:
I co smieszne. przy leczeniu nie czulam sie dobrze, bolaly mnie miesnie, ale to jak w grypie. nie tak jak teraz.
Bo to jest skutek uboczny przyjmowania interferonu akurat.

agata_hcv 

Wysłany: 2011-10-14, 20:37   

wiem,ze to skutek uboczny..

ferdynand

Wysłany: 2011-10-14, 20:44   

agata_hcv napisał/a:
Czy uwazasz w takim razie,ze jedynie interferon mi moze pomoc na te bole?

1. Niestety, nie jestem lekarzem ani nie znam wyników twoich badań, więc na forum nie zostaniesz zdiagnozowana. Musi to zrobić lekarz. W cytowanym artykule podano m.in., żeby zrobić badanie na przeciwciała przeciwko filagrynie, aby zróżnicować przyczyny i postawić diagnozę. Jeśli jesteś jednym z przypadków opisanych w artykule, to rzeczywiście skuteczna terapia przeciwwirusowa powinna rozwiązać twój problem ze stawami.

2. Jesteś zapewne non responderem albo partial responderem, więc ponowna terapia 2-lekowa nie daje dużych szans na wyleczenie (kilka-kilkanaście procent). Powinnaś szukać terapii 3-lekowych, które w twoim wypadku około czerokrotnie zwiększają szanse na wyleczenie. Zaczekaj zatem na Incivo, o którym w połowie przyszłego roku będzie wiadomo, czy będzie refundowane czy nie (wściekle drogie, wściekle, 49 200$ w USA) albo szukaj udziału w badaniach klinicznych terapii 3-lekowych lub 4-lekowych dla chorych „doświadczonych”.
Więcej o nowych lekach możesz poczytać m.in. pod adresem:
http://www.hcv.pl/terapia_skojarzona.php
Wykaz interesujących cię badań klinicznych znajdziesz pod adresem:
http://www.clinicaltrials...=&lup_s=&lup_e=

agata_hcv 

Wysłany: 2011-10-14, 21:24   

Dziękuje Ci bardzo za pomoc.No wyniki mam dosc wysokie. No ale poastaram sie przebadac teraz na te inne rzeczy.
Znaczy nie wiem czy druga terapia nie pomoze, bardzo bym chciala, bo w sumie pierwsza moze by cos dala, ale przerwali ja z powodu zapalenia pluc. Terapia trwala tylko 3 miesiace, a i tak wtedy poziom wirusa bardzo mi spadl. No mam jednak nadzieje,ze po tej bedzie lepiej. Nawet o tych innych lekach nie slyszalam wczesniej, a lekarze nigdy o nich nie wspominali, wiec watpie, zebym w najblizszej przyszlosci mogla taki lek dostac..
Przeciez to tylko Polska, heh.
Ale jeszcze raz wielkie dzieki.

Odpowiedz do tematu