hcv.mine.pl - Forum o tematyce HCV i HBV Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Przesunięty przez: martan
2011-05-06, 16:43
Prośba o interpretację badań i kilka wskazówek WZW typ B
Kacper77

Wysłany: 2007-10-28, 23:23   Prośba o interpretację badań i kilka wskazówek WZW typ B

Na wstępie chciałem powitać wszystkich użytkowników tego forum. Chciałbym prosić o interpretację wyników badań.
W sierpniu wykryto u mnie WZW typ B, badanie zrobiłem sobie prywatnie, po stwierdzeniu podwyższonych wyników ALAT i bilirubiny, a także bólów pod żebrami z prawej strony.
Do tej pory zrobiłem badania, których wyniki znajdują się poniżej. Proszę o interpretację i radę co czynić w dalszej kolejności. Czy mogę już starać się o leczenie - czy wyniki wskazują, że lekarz powinien skierować mnie na terapię?
Czy mogę od razu starać się o leczenie enkavirem, miałem problemy z depresją leczenie interferonem raczej odpada?
Jaki lek jest najskuteczniejszy?
Czy opłaca mi się prywatnie robić jeszcze dodatkowe badania DNA, genotypowanie np.?
Jak jest z bólem wątroby? Czytałem, że wątroba nie boli, ale ja czuję dyskomfort, bądź kłucie pod żebrami prawie cały czas od ok.roku???
Oto wyniki badań w kolejności wykonywania:
1/ Anti-HCV - ujemny
HBsAG - dodatni

2/AIAT - 64,4 U/l
AspAT - 32,5 U/L
bilirubina całkowita - 1,51 mg/dl
Gamma GT - 35,4 U/L

3/USG-bez zmian ogniskowych, niepowiększona, ogólnie ok.
4/P.ciała anty HBe - dodatni
Antygen HBe - ujemny
5/HBV DNA - ilościowe:
Wynik pozytywny - wiremia: 60 515 IU/ml
Liczba stwierdzonych kopi wirusa: 423 605 / 1ml
6/ Biopsja wątroby zaplanowana na grudzień

myszata 

Pomogła: 20 razy
Wysłany: 2007-10-29, 14:59   

Witaj,sporo pytań jak na jeden post :-) Nie wiem czy znajdziesz tu odpowiedź na wszystkie, na pewno nikt po za Twoim lekarzem nie powie Ci kiedy zacząć leczenie i jaki lek będzie dla Ciebie najlepszy, bo to zależy od wielu czynników nie tylko od tych kilku parametrów które podałeś.Myślę,że leczenie będziesz miał włączone ale nie wiem czy nastąpi to po wynikach z biopsji czy jeszcze przed, nie znam dokładnych procedur postępowania przy zakażeniu HBV. Czy znalazłeś już konkretne miejsce/lekarza gdzie będziesz pod kontrolą? Co do interferonu i depresji to przed leczeniem każdy przechodzi konsultacje psychiatryczne. Ból pod prawym łukiem żebrowym przy zap. wątroby to normalna sprawa,ja mam tak od 4 lat i po prostu nauczyłam się z tym żyć,w okresach zaostrzenia przechodzę na dietę i termofor,możliwe że jak zaczniesz leczenie to wraz ze spadkiem ALAT te dolegliwości ustąpią. Prywatne bad. na razie sobie odpuść to co najważniejsze masz zrobione,a do najtańszych one nie należą i przede wszystkim znajdź dobrego lekarza,który w miarę potrzeb będzie Cię na takowe kierował.Trzymaj się,pozdrawiam serdecznie życząc powodzenia.
P.S.
Wklejam link do wiadomości które mogą Ci się przydać http://wzw.pl/kiedy_czym_leczyc.php

ela_w 

Pomogła: 4 razy
Wysłany: 2007-10-29, 15:39   

Witaj

Napewno musisz porozmawiać z lekarzem o Twoich wynikach i dążyć do leczenia.
Z Twoich wyników wynika że masz wysoką wiremię i Alat podwyższony z tego co czytałam to przy wzwb kieruje sie na terapie gdy próby są podwyższone , wiremia wysoka i obraz histop. watroby zmieniony (stan zap. 2, wloknienie 2).
O zasadach leczenia i kwalifikacji do leczenia poczytaj na stronie
http://wzw.pl/leczenie_hbv.php

Z tego co się orientuje to entekawir nie jest refundowany przez NFZ.
Zaczekaj na wyniki biopsji skoro masz termin na grudzień i potem porozmawiaj z lekarzem o leczeniu w Twoim przypadku

Powodzenia, pozdrawiam

Kacper77

Wysłany: 2007-10-29, 20:08   

Dziękuję za rzeczowe odpowiedzi, pomogły, aczkolwiek dużo z tego co piszecie już wiedziałem. Leczenie itp., a jak w praktyce??? Niby na leczenie kwalifikuję się w tym momencie nawet bez konieczności wykonywania biopsji - wg. tego co piszą na stronie:
http://wzw.pl/leczenie_hbv.php
"Kwalifikacja do leczenia wymaga wartości HBV DNA (1 IU/ml to 5,6 kopii/ml) równej lub większej od 20 000 IU/ml (112 000 kopii/ml czyli w przybliżeniu 100 000 kopii/ml) u pacjentów HBeAg(+) oraz równej lub większej od 2000 IU/ml (11 200 kopii/ml, czyli w przybliżeniu 10 000 kopii/ml) u pacjentów HBeAg(-) z podwyższoną aktywnością ALT, bez konieczności wykonania biopsji. W leczeniu tych pacjentów powinien być zastosowany PegIFN-alfa2a lub lamiwudyna w skojarzeniu z adefowirem lub entekawir w monoterapii."

Jak jest w praktyce, ile trzeba czekać na leczenie?? W Anglii od zlecenia pierwszych badań do początku leczenia mija ok. 2 miesiące, a u Nas jak jest? Może ktoś ma własne doświadczenia?
Leczę się we Wrocławiu, póki co.

Dawid87 

Wysłany: 2012-12-05, 10:03   

:roll: Witam, i jak wygląda sytuacją dziś ?co wiecie? co się pozmieniało ?

Odpowiedz do tematu